top of page

Dedektör tamiri Metal dedektörü tamiri

Metal dedektörü, kendine yakın metallerin varlığını tespit temek için tasarlanan elektronik cihazlardır. Yer altındaki gömülü metaller ya da farklı nesneler içinde saklı metal parçalarını bulmak için kullanılır. Ergonomik kullanım için tasarlanan uzun gövde yapısının hemen altında geniş sensör probu yer alır. Hassas algılayıcılara sahip olan sensör metal bir parçaya yaklaştığında, gösterge üzerinde farklı hareketler gözlemlenir. Bazı dedektörlerde ibre üzerine yaklaşma frekansı aktarılırken; bazı modellerde de hem frekans aralığı hem de ses ve ışıklı uyarı sistemleri yer alır. Özellikle sesli uyarı mekanizması kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlar. Kademeli olarak artan ses sayesinde, metale olan uzaklık, kabaca tahmin edilebilir.Metal dedektörlerinde ses uzaklık algılama gibi kısımlar arıza yapabilir ve tamir gerektirebilirler.İlk endüstriyel metal dedektörleri 1960'lı yıllarda maden arama ve diğer endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için dizayn edilir. Zaman içinde mayın tespiti, jeofizik prospeksiyon, arkeoloji ve hazine avcılığı gibi farklı alanlarda da vazgeçilmez bir ekipman haline gelir. Saplı, el tipi, sabit ve otomatik gibi çeşitli modelleri bulunur. Sabit platformlar ve el metal dedektörleri; havaalanı, otogar, alışveriş merkezleri, banka, cezaevi ve adliye gibi güvenlik ihtiyacının yüksek olduğu yerlerde sıklıkla kullanılır. Sabit dedektör sistemleri, kapıyı andıran bir kabin ve merkezi sisteme bağlı bir kontrol ünitesinden oluşur. Bu cihazlar ile kişiler üzerinde elle arama yapmadan silah ve bıçak gibi zarar verici eşyaların tespiti sağlanabilir.

Define dedektörü tamir edilirken her şeyden önce arızaya neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Bu arıza yanlış kullanım ya da bir kısa devre sonucu oluşmuş olabilir. Yanlış kullanıma örnek verecek olursak, Arama bobini olarak, omaj değerleri tutmayan farklı bobinlerin kullanılması karşımıza en sık çıkan sorundur. Çok düşük omaj değerlerine sahip bobinler mosfet sürücü transistor lerinde arızalara sebep olmaktadır.

Define dedektörü tamiri yapılırken cihaz ile bobin arasındaki data kablosu kontrol edilmelidir. Bu kablo araştırma yaparken çok fazla kıpırdama ve eğilip bükülmelere maruz kalmaktadır. Kablo içerisinde kopmalara ve kısa devrelere sıklıkla rastlanmaktadır. Define dedektörü tamiri yapılırken sık yaşanan farklı bir arıza türü de şudur; Dedektör çalışıyor fakat algılama yapmıyor, ya da az algılama yapıyor ise bobinden gelen sinyallerin yükseltilip mikro işlemciye uygun hale getirilmesini sağlayan op-amp entegre devrelerde bir arıza olma ihtimali yüksektir. Eğer op-amp değiştirilecek ise yeni entegrenin kazanç değerleri eskisi ile farklı olma ihtimali vardır. Yani devre üzerindeki op-amp çalışma bölgesini belirleyen trimpot ile ince ayar yapmak gerekebilmektedir.

Dedektör tamiri konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.Define dedektörü arızaları için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Dedektörlerini aynı gün içerisinde onarılıp denemesi yapılarak teslim edilir.

Metal ve define dedektörleri bir çok farklı sebeten dolayı arıza yapabilirler.

Metal dedektörleri marka ve model ayırt etmeden teknik servislerimizde tamir yapıyoruz.

Tamiri yapılmıs metal ve define dedektörleri teste tabi tutulduktan sonra size teslim edilir.

Teknik servislerimizde metal dedektörü tamirinde kullanılacak tüm malzemeler mevcuttur.

Arızalı metal dedektörünüzü veya define dedektörlerinizi bize tamir için kargo ile gönderebilir ya da teknik servisimize getirebilirsiniz.

Metak dedektörleri ile ilgili başlıca hizmetleriz

El tipi metal dedektörü tamiri

Define dedektörü tamiri

Dedektör tamiri

Tamirini yaptığımız metal dedektör markaları

Nokta&Makro Dedektör
Nokta
Nokta Dedektör
Nel
Adrenalin Dedektör
Ridgid
Garrett
Tianxun
Adm
Garrett Dedektör
Gold
Makro Dedektör
Makro
Golden
Pro's Kit
Quest Dedektör
Ahsen
Alfa
Aziz Dedektör
Elegance
GP
Gold Pronet
K2
Minelab Dedektör
Noss Prometh
Secuda
TriLine
White's

metal_dedektörü_tamiri.jpg
el_dedektörü_tamiri.jpg
bottom of page